Birim İç Değerlendirme Raporları
Home

MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ

KARİYER GELİŞTİRME UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ


Muş Alparslan Üniversitesi Kariyer Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi; 30719 sayılı kanunun 18’inci maddesi gereğince 2019 yılında kurulmuş ve faaliyetlerine başlamıştır.Müdür            : Doç.Dr.Zeliha TEKİN

Telefon           : 0 (436) 249 12 86

e-posta           : kargem@alparslan.edu.tr

web                  : http://kariyer.alparslan.edu.tr/

Adres              : Muş Alparslan Üniversitesi Külliyesi Merkezi Kütüphane Binası 49250-Güzeltepe / MUŞ


Merkezin amacı; Muş Alparslan Üniversitesi öğrenci adaylarının, öğrencilerinin,mezunlarının ve çalışanlarının yetenek, bilgi, beceri, ilgi ve istekleri ile Üniversite ve ülkekoşulları ve ihtiyaçları doğrultusunda kariyer planlama ve geliştirme yetkinliklerinin iyileştirilmesini sağlayarak Üniversitenin ve mensuplarının saygınlığını ve tercih edilebilirliğini artırmak ve bu suretle Üniversitenin ve ülkemizin insan kaynakları potansiyelinin ve performansının geliştirilmesine katkıda bulunmaktır. 


  Görev (Misyon)


 Öğrencilerimizin üniversitemize adım attıkları andan itibaren kariyer hedeflerini belirlemeleri noktasında onlara rehberlik etme, bilgi, beceri ve deneyim kazanmaları konusunda onlara yön verme, staj sağlama, iş dünyasındaki değişim ve gelişmelerden haberdar olmalarını sağlama, reel sektörle de işbirliği yaparak öğrenciler ve sanayici/iş adamı/girişimcileri biraraya getirme kariyer merkezinin temel işlevlerini oluşturur.

          

Hedef (Vizyon)


İş hayatına adım atmak isteyen öğrencilerimizin kariyer yolculuklarında onlara mentorlük ederek iş hayatına hazır bireyler haline gelmelerini sağlamak için farkındalık yaratacak çalışmalara imza atmak.


Temel Değerler


   -Öğrenci odaklı

   -Yenilik odaklı

   -Bilgi odaklı

   -Değişim ve gelişim odaklı

   -Topluma ve çevreye duyarlı


BİRİMLERİMİZ


1.GİRİŞİMCİLİK/KADIN GİRİŞİMCİLİĞİ BİRİMİ


 Başarılı bir girişimci olmak, pazarı doğru analiz etmeye, yaratıcı ve farklı bir iş fikrini hayata geçirmeye bağlıdır. İşinizi hangi ölçekte geliştireceğiniz, kişilik özellikleriniz ve yetenekleriniz, insanların sizin sunacağınız mal ve hizmete olan ilgileri, pazardaki ihtiyaçları tespit edebilmeniz, üzerinde durmanız gereken konulardır. Her ticari faaliyetin girişimcilik olmadığını ve tesadüfen girişimci olunmadığını unutmamak gerekir. Girişimci olmak için motive olmak gerekir. Bu noktada Kariyer Merkezimiz Girişimcilik/Kadın Girişimciliği birimi aracılığıyla sizlere mentorlük etmeyi ilke benimsemiştir.


  Bu birimin amacı, MŞÜ’de girişimcilik kültürünü yaymak, öğrencilerimizi ve akademisyenlerimizi girişimci olmaları konusunda cesaretlendirmek ve onlara kendi işletmelerini kurarak hem aile hem de ülke ekonomilerine katkıda bulunmalarını sağlamak amacıyla girişimcilik konusunda rehberlik etmek ve onlara danışmanlık vermek girişimlerinin başarılı olması için gerekli bağlantıları sağlamaktır. Öğrencilerimizi, akademisyenlerimizi ve ilimizde yaşayan ve girişimci olmak isteyen herkesi girişimcilik potansiyellerini Kariyer Merkezimizin girişimcilik konusundaki etkinlikleriyle keşfetmeye davet ediyoruz.2.KARİYER PLANLAMA VE  YÖNETİMİ BİRİMİ


Kariyer Planlama ve Yönetimi Birimi olarak var oluş nedenimiz, öğrencilerimizin sahip oldukları eğitim, deneyim, kişilik özellikleri, yetenek ve ilgileri doğrultusunda kariyer planlaması yapmalarına yardımcı olmak ve bu süreçte öz değerlendirme yapma, alternatif meslekleri tanıma, iş olanaklarını belirleme gibi konularda rehberlik etmektir. 
- CV hazırlama konusunda yeterli bilgiye sahip değilseniz,
- Meslek seçimiyle ilgili kararsızlık yaşıyorsanız,
- İş görüşmelerinde ne yapmanız ve ne yapmamanız konusunda yardıma ihtiyacınız varsa,
- Seçeceğiniz meslek hakkında henüz tam karar verememişseniz,

Sitemizde ilan edilmiş Kariyer Danışmanlık saatlerinde KARGEM ofisini ziyaret edebilirsiniz.

Hazırlamış olduğunuz CV’lerinizle iş başvurusunda bulunabileceğiniz bazı site linkleri:


-https://www.iskur.gov.tr/

 

-https://kamuilan.ailevecalisma.gov.tr/

 

-https://www.kariyer.net/

 

-https://www.yenibiris.com/

 

-https://www.memurlar.net/

 

-https://www.secretcv.com/


Çalışmak istediğiniz özel sektör firmaların kendi sitelerinde bulunan İnsan Kaynakları sekmesinden de iş başvurularınızı yapabilirsiniz.

Ayrıca; Ön lisans eğitimini tamamlamış ve eğitimine devam etmek isteyen öğrencilerimiz Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) girerek Muş Alparslan üniversitesinde ve diğer pek çok üniversitede lisans eğitimine başlayabilirler.

Lisans eğitimi tamamlamış ve kendini geliştirmeye devam etmek isteyen öğrencilerimiz ise yüksek lisans eğitimine başlayabilirler. Yüksek lisans yapma şartları üniversitelere göre farklılaşma birlikte genel olarak ALES ve Lisans Not Ortalamasına göre öğrenci alımı yapılmaktadır.

Aşağıdaki linklerden üniversitemizde mevcut olan lisansüstü programlara ulaşabilirsiniz.


-http://sbe.alparslan.edu.tr/      


-http://fbe.alparslan.edu.tr/


3.STAJ DANIŞMANLIĞI BİRİMİ


Birimimiz eğitim ve öğretimleri içerisinde staj yapması gereken öğrencilere en iyi staj imkanı sunması açısından oldukça önemli hizmetler sunmaktadır.Staj Birimi olarak öğrencilerimizin alanlarına uygun yerlerde staj yapmalarına yardımcı olmak, danışmanlık hizmeti vermek, kurumlarla işbirliği yapmak başlıca görevlerimizdendir.


Lisans öğrencilerinin Kariyer planlamalarının önemli bir adımını eğitim hayatları boyunca yaptıkları stajlar oluşturmaktadır. Mesleki alanda tecrübe kazanmalarını ve eğitim hayatı boyunca edindikleri bilgileri uygulamalı olarak geliştirdikleri stajlar öğrencileri iş hayatına hazırlamaktadır.

Yukarıda bahsedilen nedenlerden dolayı Muş Alparslan Üniversitesi ve KARGEM olarak öğrencilerimizi staj başvuruları konusunda bilinçlendirme ve bu aşamada yardımcı olmaktan memnuniyet duymaktayız.


Öğrencilerimizin başvurabileceği stajlar:

Çeşitli Bakanlıkların staj sayfaları aracılığıyla staj başvuruları yapılabilir:


Örneğin,


Kültür Ve Turizm Bakanlığı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı:


https://www.ytb.gov.tr/kurumsal/staj-imkanlari

https://teftis.ktb.gov.tr/yazdir?3860C33E1EF3B9EF29F21F621A5E037Dİç İşleri Bakanlığı: http://www.gam.gov.tr/tr/staj-formlari.aspxDış İşleri Bakanlığı AB Başkanlığı: https://teftis.ktb.gov.tr/yazdir?3860C33E1EF3B9EF29F21F621A5E037DÖğrenciler özel şirketlere ait kurumlarda da staj yapabilirler:

Kariyer.net: https://www.kariyer.net/is-ilanlari/stajUluslararası staj imkânı sağlayan aiesec, Türkçe ’si "Uluslararası Ticari Bilimler Ekonomi Öğrenciler Birliği" olan bir öğrenci topluluğunun staj imkânları takip edilebilir. : 

https://aiesec.org.tr/ogrenci-staj-programi/Toyota:  https://www.toyota.com.tr/Turkey-Local/staj-imkanlari.jsonŞişecam: https://www.sisecamkariyerim.com/tr/ogrenciler-icin
4.MEZUN TAKİP BİRİMİ


Mezunlarımız arasındaki ilişkileri etkin kılmak, mezunlarımızın üniversiteyle irtibatlarını sürdürmek, istihdam edildikleri kurumlardan ve kuruluşlardan haberdar olmak, işverenler tarafından gerekli yeterliklere sahip mezunlarımızın istihdamını sağlamak konusunda rehberlik etmektir.
5.KURUMLAR ARASI İŞ BİRLİĞİ BİRİMİ


Üniversitemiz ve diğer kurum-kuruluşlar arasındaki araştırma, eğitim-öğretim konularındaki anlayışlarını, karşılıklı ilgileri çerçevesinde ve her iki üniversitenin öğretim üyeleri, araştırmacıları ve öğrencileri arasındaki ilişkileri teşvik etmek, mevcut ilişkileri geliştirmek ve araştırma çalışmalarının sonuçlarının ortak kullanımını sağlamak ve bunları yayımlamak, tarafların eğitim-öğretim anlayışlarını ve bilimsel amaçlı organizasyonlardaki deneyimlerini birbirlerine aktarmaktır.6.SOSYAL GİRİŞİMCİLİK- SOSYAL İNOVASYON BİRİMİMuş Alparslan Üniversitesi Kariyer Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi Sosyal Girişimcilik ve Sosyal İnovasyon Birimi, sosyal çözüm merkezi misyonundan hareketle, toplumsal sorunların çözümüne yönelik fikirlerin sosyal girişim olarak kabul edildiği bir platformda multidisipliner alanlarda ve farklı sektörlerde toplum yararına çalışan (kişi/kurum/kuruluş) aktörleri bir araya getirmektedir.


Bu Birimin Çalışmaları Aşağıda Sayılan Konulara Odaklanmıştır.


Sosyal Kuluçka Merkezi: Sosyal içerikli toplumsal fayda sağlayıcı girişimcilik ve inovasyon projelerinin hayata geçirilmesine yönelik kâr amacı gütmeyen ve finansal destek vermeden yalnızca iş geliştirme/iş fikri üretme/tarafların bir araya gelmesinde arabuluculuk yapma/proje ekibi kurma gibi sosyal içermeli amaçlar güden bir programdır. Kariyer Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi Sosyal Girişimcilik ve Sosyal İnovasyon Birimi tarafından desteklenen program, farklı aşamalarda (fikir, uygulama, ölçeklenme) olan aktörlere 06-12 ay aralığında, finansal olmayan destek kombinasyonları sunmaktadır.

 

Sosyal Girişimcilik ve Sosyal İnovasyon İçerikli Eğitimler: Sosyal inovasyon ve sosyal girişimciliğin bilinirliğini sağlamak amacıyla toplumsal fayda sağlamak adına, sosyal inovasyon ve sosyal girişimcilik ekosistemi hakkında bilgilendirme seminerleri düzenlenmesi; sosyal girişimciler yetiştirmek amacıyla topluluk oluşturma, kamu kurum ve kuruluşlarıyla ilişkiler, sosyal içerikli inovatif girişimcilik, aktif vatandaşlık, kamu ve STK işbirliğinin güçlendirilmesi, sosyal girişimcilik iş planı hazırlama, inovatif sosyal girişimcilik projeleri hazırlama gibi eğitimler verilmesi. Sosyal girişimcilik ve sosyal inovasyon ile ilgili yerel kapasiteyi geliştirmek amacıyla “eğiticinin eğitimi” programı/projesi kapsamında 3-4 günlük eğitimler düzenlenmesi. Öğrencilerimiz için “Sosyal Girişimcilik ve Sosyal İnovasyon Bilgilendirme Oturumu” düzenlenmesi.

 

Sosyal Kooperatifçilik Çalışmaları: Sosyal kooperatifçiliğe yönelik farkındalık yaratılması amacıyla üniversite öğrencilerine/sosyal girişimcilere 4-5 saate yayılan ve toplumsal sorunlar üzerine sosyal kooperatif modeli ile çözümlerin geliştirileceği “Sosyal Kooperatifçilik Tanıtım, Geliştirme ve Uygulama Eğitimi” nin verilmesi. (Türkiye’deki başarılı olan bir sosyal kooperatif ’in yöneticisi bu konuda davet edilecektir ve bir Sosyal Kooperatif model alınacaktır).

 

Muş Sosyal Girişimcilik Ağı’nın Oluşturulabilmesi İçin Saha Ziyaretleri Yapılması: Saha çalışmalarında, sivil toplum kuruluşları, kamu kurum ve kuruşları, girişimcilik ve sosyal girişimcilik ekosisteminin bütün aktörleriyle yüz yüze görüşmeler ve danışma atölyeleri düzenlenecektir. Saha ziyaretleri sonrasında hazırlanan anket çalışması ile birlikte sosyal girişimcilik ekosisteminin potansiyeli konusunda kapsamlı bir Muş İli Sosyal Girişimcilik ve Sosyal İnovasyon İhtiyaç Analizi Raporu hazırlanacaktır.